Datum vydání memoárů prince Harryho konečně oznámeno. Královská rodina se obává obsahu

Datum vydání dlouho očekávaných memoárů prince Harryho bylo konečně oznámeno. Kniha přijde na pulty knihkupectví 10. ledna. Původně měla vyjít již na podzim, z úcty ke smrti královny Alžběty však bylo vydání posunuto.


Princ Harry původně podepsal smlouvu na tři knihy, z nichž měla první vyjít letos na podzim. Ale když královna zemřela, vydání bylo odloženo a vévoda vznesl řadu žádostí o změnu jejího obsahu. Minulý měsíc deník The Mail on Sunday informoval, že Harry zahájil na poslední chvíli ofenzívu, aby obsah své autobiografie zmírnil.

Nakladatelství se však obávalo, že ho smrt panovnice ovlivnila natolik, že by upravený obsah nebyl už tak dobrý. V prvotním prohlášení oznamující dohodu o vydavatelství Penguin Random House popsal memoáry jako „intimní a srdečné monografie“ s tvrzením, že nabídne svůj „upřímný a podmanivý osobní portrét“.

Jeden zasvěcenec tvrdil, že vévoda ze Sussexu „zoufale“ knihu „zdokonalil“ ve světle smrti jeho babičky, ale varoval, že může být příliš pozdě. Vydavatelé zaplatilo za knihu předem 18,4 milionu liber (v přepočtu přes půl miliardy korun), ale byli zklamáni prvním návrhem, protože se princ Harry zjevně zaměřil na problémy duševního zdraví více, než chtěli.

Princ Harry slíbil, že kniha bude pravdivým a zcela přesným popisem jeho života. Vyšší členové královské rodiny včetně krále Charlese a prince Williama byli právem obsahem chystaných memoárů znepokojeni. Některé zprávy dokonce naznačovaly, že královští pobočníci vedli diskuse, zda by mohli zabránit zveřejnění Harryho memoárů.

Jestli se dočkáme i českého překladu, zatím není zřejmé. Kniha bude však podle mnohých takovým bestesellerem, že je pravděpodobné, že se dostane i na pulty českých knihkupectví.

Zdroj: Mirror.co.uk, The Mail on Sunday, Twitter