Pět největších omylů při půjčování auta: Jak se jim vyhnout?

Nemáte vozidlo, ale nutně jej budete potřebovat? Nebo máte auto v opravě a potřebujete náhradu? Nejen v těchto případech pomohou autopůjčovny. Podívejte se však na nejčastější chyby, které lidé při půjčování aut dělají.

1. Neplňte si sny, půjčte si, na co stačíte

Jezdíte normálně ve starším hatchbacku, který je v opravně, a vy si říkáte, že je šance sednout do sporťáku? Je to lákavé, ale když nemáte s takovým autem zkušenosti, netrénujte se s půjčeným vozidlem. Pokud neznáte reakce auta, zrychlení, pak to může skončit i nehodou. Stejně tak by si uživatel hatchbacku neměl půjčovat SUV, protože s ním třeba jen prostě ve městě špatně zaparkuje. Nejlepší bude, když si půjčíte auto, na které jste zvyklí. Minimálně značku, protože ta má obdobný typ řazení, systém páček, zkrátka vše, co už znáte, takže víte, kam sáhnout. A pokud jste zvyklí na automat, nevrhejte se do manuálu. 

2. Půjčené auto není vaše auto

Tak jako se někteří lidé chovají nepěkně k pronajatým bytům nebo hotelovým pokojům, mohou se macešsky vyřádit na vozidle. I když jsou ve smlouvě nějaké podmínky, tak to neznamená, že autopůjčovna na vás za viditelné poškození nemůže vymáhat ještě víc. Proto se k vozidlu chovejte jako ke svému. 

3. Pokuty vás nedostihnou?

Spousta lidí má pocit, že jak jsou za volantem cizího vozidla, tak mohou všechno. Ale kdepak. Špatné parkování, vysoká rychlost nebo i nehoda, za všechna tato pochybení si vás spravedlnost najde. Je s vámi totiž sepsána řádná smlouva o zapůjčení, takže i když policie nebo úřad nejprve kontaktuje půjčovnu, ta může doložit, že v dané době jste měl zapůjčeno auto vy. A nebude se hrát na to, že vozidlo řídil někdo jiný, osoba blízká či vzdálenější. 

4. Půjčené auto nepůjčujte

Odolejte prosbám kamaráda, ženy, dítěte (plnoletého, samozřejmě), až budou chtít vámi půjčené auto vyzkoušet. Cokoli provedou, jakoukoli škodu způsobí, půjde to za vámi, protože vy jste si půjčil daný objekt. A nikoho nebude zajímat cizí vina, pokud se dotyčný žadatel bude kroutit, že nic nezaplatí. 

5. Neznalost neomlouvá

Úplně nejjednodušší cestou, jak se vyhnout problémům, je přečíst si smlouvu. Lidé totiž často hřeší na to, že si přečtou líbivé upoutávky na půjčení auta. Jenže když o víkendu najedou třeba 500 kilometrů a ve smlouvě měli, že nesmí najet více jak 400 kilometrů, prodraží se jim půjčovné. Nedivte se. Žádný majitel auta by vám nepůjčil vozidlo, abyste mu najeli stovky kilometrů jen za natankování nádrže. Takové opotřebení se nevyplatí. 

A co poradit na závěr? Oslovte spolehlivou firmu. Pokud se od vás čeká seriózní chování, chtějte to i naopak. Půjčovna aut by měla být profesionální, abyste vy, zatímco vaše vozidlo má třeba autoservis, měli pocit, že stále jedete ve svém. Například u JS-CAR mají velké množství aut, ze kterých si určitě vyberete to, v němž se budete cítit jako ve svém miláčkovi na čtyřech kolech.