Jan Kraus (69) promluvil o rodinné historii: Jeho otce věznili v koncentráku!

Jan Kraus patří mezi oblíbené baviče a moderátory už pěknou řádku let. Se svým osobitým humorem a nezaměnitelným smíchem baví publikum ve svém pořadu Show Jana Krause už od roku 2010. Možná si ještě vzpomenete na pořad, jenž tomuto předcházel – Uvolněte se, prosím, který běžel na ČT 1. Fanoušci o Krausovi vědí, co potřebují, málokdo ale zřejmě zná Janovu rodinnou historii.

O té se před 3 lety rozpovídal v rozhovoru pro portál Eurozprávy. Jeho otec, Ota Kraus, byl totiž jedním z těch, kteří přežili koncentrační tábor. V něm ale vůbec skončit nemusel, nebýt toho, že patřil k Židům. „Zatykač na otce vydal Heydrich z politických důvodů. Byl obviněn a souzen v Drážďanech a soudce ho zprostil viny. V té době to již bylo jedno, mezitím se rozjela protižidovská mašinérie. Protože byl z židovské rodiny, napsali mu, že návrat je nežádoucí a poslali ho místo na svobodu do koncentráku,“ popsal Jan otcovu zkušenost.

Existuje jen málo lidí, kteří se z tak odporného místa, jak byly koncentrační tábory, dostali. Také Ota Kraus přežil, dá se říct, zázrakem. „Otec si v táboře postavil dílnu, je to fotograficky dokumentovaný unikát. Rodiče ho totiž za trest nechávali učit zámečníkem a tou dílnou na to navázal. V jednom z osmi lágrů si ho jeden Němec vyzkoušel na zámečnickou práci, která se mu zalíbila,“ řekl moderátor, který prý dokonce musel jednu noc v táboře s otcem strávit. Přiznal, že se tam po celou dobu bál.

Ota Kraus se svou dílnou uspěl i v Osvětimi. A kdyby se ho na ni někdo zeptal, měl připravenou odpověď. „Řekne, že mu to nařídil jiný esesák, který už umřel. Ale nikdo se ho na to nezeptal, tak tam chodil a postupně začal plnit zámečnické úkoly,“ svěřil se Jan s částí rodinné historie, která rozhodně není zaviděníhodná.

A právě o životě v Osvětimi je i Krausova kniha Továrna na smrt, která vyšla pouhý rok po válce. V té době měli lidé ty hrůzy stále ještě před očima, ale, jak píše web Databáze knih, i tak veřejnost šokovala. O tom, co se v koncentračních táborech dělo, se vědělo jen zhruba. Ota Kraus a Erich Kulka (spoluvězni) se však postarali o to, aby se ven dostalo i to, co bylo schované za jejich zdmi. Kniha je doplněna i o fotky, ze kterých vám poleze mráz po zádech a možná se neubráníte slzám.

Jan Kraus je si jistý, že jeho otec chtěl napsáním knihy říct, „čeho jsou lidé schopni a aby se to již nikdy neopakovalo. To byl jeho hlavní motiv.“

Zdroje: Eurozprávy, Databáze knih